Royal String Quartet, Jean Tubery i La Fenice, Adam Golka - koncerty w ramach cyklu Musica Vincit Omnia!

Ten tekst przeczytasz w ok. 3 minuty
Royal String Quartet, Jean Tubery i La Fenice, Adam Golka - koncerty w ramach cyklu Musica Vincit Omnia!
 fot. mat. prasowe nfm.wroclaw.pl

Serdecznie zapraszamy na niezwykłe koncerty organizowane w ramach cyklu Musica Vincit Omnia! 21 maja w Filharmonii Wrocławskiej wystąpi Royal String Quartet. 23 maja odbędzie się recital fortepianowy Adama Golki. 27 maja zapraszamy na koncert zespołu La Fenice. Royal String Quartet zyskał reputację jednego z najbardziej „interesujących i dynamicznie rozwijających się” kwartetów smyczkowych na świecie. Jak piszą krytycy, jego grę „cechuje inteligencja i finezja”, według recenzentów „zespół osiągnął pełnię wyważenia, dobrego smaku i wrażliwości”. Royal String Quartet od początku swego istnienia, to jest od 1998 roku, kształcił się u wybitnych osobowości muzycznych, czyli u profesorów z kwartetu Camerata oraz Wilanów w Warszawie, a także Alban Berg Quartett w Kolonii. Przełomem w karierze zespołu był udział w niezwykle prestiżowym programie BBC New Generation Artists, który promuje najbardziej utalentowanych muzyków z całego świata.

REKLAMA
Tool News

Wielokrotnie nagradzany Royal String Quartet gości w najznamienitszych salach koncertowych w Londynie, Amsterdamie, Wiedniu, Berlinie, Sztokholmie, Waszyngtonie, a nawet w Seulu i Pekinie. Zespół łączy muzyczne style i gatunki sięgając zarówno do utworów klasycznych, jak i rozrywkowych (współpracował z Kayah i Smolikiem), wykonując muzykę przeszłości, jak i współczesną, propagując na świecie dzieła polskich kompozytorów. Podczas koncertu w Filharmonii Wrocławskiej artyści wykonają utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, a z uwagi na tegoroczny jubileusz, również kompozycje Witolda Lutosławskiego. Koncert został zorganizowany dzięki współpracy Filharmonii Wrocławskiej i Fundacji im. Andrzeja Markowskiego.

La Fenice (Feniks) to w języku włoskim imię ptaka będącego symbolem odradzania się, powrotu do życia. I tak brzmi nazwa zespołu, który w roku 1990 założył znakomity muzyk, Jean Tubéry. Jak zauważył Marek Dyżewski, nazwa ta mogłaby korespondować z zamierzeniami Tubéry’ego, w myśl których francuski dyrygent miałby „przywracać do życia” dzieła zapomniane. Nazwą La Fenice oddał on też ukłon kornetowi (instrumentowi, którego jest niedościgłym wirtuozem), gdyż tak brzmi tytuł jednego z dzieł Giovanniego Martina Cesare, włoskiego kornecisty i kompozytora z przełomu XVI i XVII wieku. Ensemble La Fenice to jeden z najbardziej uznanych na świecie zespołów koncentrujących się na wykonawstwie muzyki pochodzącej z XVII wieku. W jego składzie znaleźli się wyśmienici muzycy, którzy wcześniej cieszyli się międzynarodową sławą jako soliści, a później, współpracując z najlepszymi zespołami muzyki dawnej, zdobywali doświadczenie w kameralistyce. Drogę do najbardziej prestiżowych estrad Europy otworzyło La Fenice zwycięstwo w niezwykle prestiżowych Międzynarodowych Konkursach Muzyki Dawnej: w Brugii i Malmö. O interpretacjach artystów krytycy wypowiadają się w samych superlatywach twierdząc, że „wirtuozi La Fenice grają z porażającą swobodą”, „mistrzowsko władają przestrzenią dźwiękową”, a „ich wykonanie jest w najwyższym stopniu stylowe”. Nie ulega wątpliwości, że każdy ich występ to niezwykłe wydarzenie artystyczne. Dzięki współpracy Filharmonii Wrocławskiej i Fundacji im. Andrzeja Markowskiego usłyszymy dzieła włoskiego oraz polskiego baroku w wykonaniu wyśmienitego Ensemble La Fenice.

Adam Golka – fortepian
Jego grę cechuje, jak pisał The Washington Post, „błyskotliwa technika i prawdziwa, emocjonalna głębia”. W jego interpretacjach dzieł usłyszymy przemyślane, dojrzałe i pełne wyrazu brzmienia. Czegóż zatem żądać więcej? Adam Golka, choć urodził się w Stanach Zjednoczonych, ma polskie korzenie. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała mu matka, następnie naukę kontynuował u Jose Feghali w Fort Worth w Teksasie oraz u Dariusza Pawlasa w Houston. Ten młody pianista jest laureatem znaczących nagród, takich jak Gilmore Young Artist, China Shanghai International Piano Competition czy American Pianists Association, a mimo wieku jego muzyczne doświadczenie poparte jest setkami wykonanych koncertów. Golka obecnie mieszka w Nowym Jorku, kontynuując jednocześnie naukę u legendarnego Leona Fleishera w Peabody Institute w Baltimore.

Program recitalu zapowiada się niezwykle interesująco – jest dość zróżnicowany pod względem stylu, gdyż znalazły się w nim dzieła od klasycznych po współczesne. Koncert został zorganizowany dzięki współpracy Filharmonii Wrocławskiej i Fundacji im. Andrzeja Markowskiego

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 16.05.2013   nfm.wroclaw.pl   fot. mat. prasowe

Wyjątkowe wydawnictwa od Bester Quartet

Archangelica debiutuje płytą "Like A Drug"!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć