Rossini w Czeskim Cieszynie w ramach Festiwalu im. Józefa Świdra

Ten tekst przeczytasz w ok. 1 minutę
Rossini w Czeskim Cieszynie w ramach Festiwalu im. Józefa Świdra
 fot. mat. prasowe vivailcanto.pl

Festiwal Muzyki im. Prof. Józefa Świdra to nie tylko ciekawe sesje naukowe i emocjonujące przesłuchania w ramach Międzynarodowego Konkursu Chóralnego, ale także wyjątkowe koncerty. W drugim dniu festiwalu - w czwartek 8 grudnia zapraszamy do Kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Czeskim Cieszynie do wysłuchania utworu Gioacchino Rossiniego, „La Petite messe solennelle”. „Mała Msza Uroczysta” to kompozycja Rossiniego uważana za jego ostatnie wielkie dzieło, które sam określał jako swój ostatni wielki grzech. Msza powstała po kilkudziesięciu latach twórczej niemocy i była próbą wydobycia się z niej, próbą wyjątkowo udaną. Początkowo napisana na głosy solowe, chór, orkiestrę symfoniczną i dwa fortepiany została przekształcona – pod wpływem wielkiej popularności, jaką się cieszyła – na utwór na orkiestrę i organy i przystosowana do wielkich sal koncertowych.

REKLAMA
30 Seconds To Mars News

„Mała Msza Uroczysta” wykonana zostanie w Cieszynie przez wybitnych solistów: dr hab. Katarzyna Oleś-Blacha - sopran, na stałe związana z Operą Krakowską, ceniona edukatorka muzyczna, na co dzień pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie; Anna Lubańska - mezzosopran, solistka Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie; Andrzej Lampert - tenor, wokalista, śpiewak operowy, kompozytor, autor tekstów, aranżer i muzyk zespołu PIN; Robert Gierlach - bas-baryton, solista Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Nad całością czuwa Izabella Zielecka-Panek – dyrektor festiwalu, chórmistrz, doktor habilitowana sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura, profesor nadzwyczajny w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia, założyciel Chóru Kameralnego Ad Libitum.

Pomysłodawcą festiwalu im. Józefa Świdra jest Reprezentacyjny Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, który jest jednym z najstarszych zespołów chóralnych na Śląsku. Zamysłem organizatorów jest, aby w ramach jednego festiwalu połączyć wszelkie środowiska, które skupiają się na promocji muzyki poprzez działalność chóralną - akademickie, artystyczne i religijne. Ma również propagować wartość tradycji historycznych i przywiązania do ziemi ojczystej poprzez kultywowanie kultury muzycznej regionu, popularyzowanie twórczości kompozytorów Śląska Cieszyńskiego na całym świecie, a także rozpowszechnianie chóralistyki.

author

Sebastian Płatek

Redaktor naczelny
 redakcja@netfan.pl

 06.12.2016   vivailcanto.pl   fot. mat. prasowe

Marcin Świetlicki i Zgniłość grają jazz w Starym Klasztorze!

Nowy singiel Andrzeja Bachledy "Kruca fux" już w eterze!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć