NURT – legenda polskiego rocka zagra płytę "Syn strachu" w Starym Klasztorze!

Ten tekst przeczytasz w ok. 2 minuty
NURT – legenda polskiego rocka zagra płytę Syn strachu w Starym Klasztorze!
 fot. mat. prasowe wrockfest.pl

Jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka, symbol polskiej awangardy zagra w Starym Klasztorze! 10 lutego w Sali Gotyckiej zespół NURT zagra w całości historyczną pierwszą płytę wydaną w 1973 r. znaną publiczności jako „Syn strachu”. W drugiej cześci koncertu usłyszymy również premierowe utwory Nurtu, który przygotowuje się do wydania nowej płyty. Dla fanów starego dobrego rocka ten koncert to pozycja obowiązkowa! Zespół NURT powstał w 1971 we Wrocławiu z inicjatywy gitarzysty Aleksandra Mrożka, basisty Kazimierza Cwynara, perkusisty Ryszarda Sroki oraz byłego wokalisty grupy Romuald i Roman Romana Runowicza. Szerszej publiczności zaprezentował się w styczniu 1972 na Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej (wcześniejszy Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej) w Kaliszu gdzie zdobył równorzędną pierwszą nagrodę (wraz z zespołami Hall i Laboratorium), a Mrożek został uhonorowany za kompozycję "Syn strachu" Pucharem Miasta Kalisza.

REKLAMA
Tool News

W lutym odbyła się radiowa sesja nagraniowa podczas której zarejestrowano utwory: "Syn strachu", "Piszę kredą na asfalcie", "Kawał dobrej roboty" oraz instrumentalny "Impresja w "E"". Miesiąc później Nurt pojawił się na festiwalu "Jazz nad Odrą", gdzie został wyróżniony. We wrześniu muzycy udali się na koncerty do NRD, a w październiku przy gościnnym udziale Tomasza Stańki przystąpili do nagrania materiału na pierwszy album. Płyta zatytułowana Nurt ukazała się w roku następnym.

Nurt ( Syn strachu)– debiutancki album wrocławskiego zespołu rockowego Nurt, nagrany w październiku 1972 roku a wydany w 1973 roku nakładem Polskich Nagrań (nr kat. XL/SXL 0944). Album składa się z 9 utworów, w tym jednego instrumentalnego (Holograficzne widmo). Najdłuższy utwór, "Syn strachu", trwa ponad 9 i pół minuty. Stylistycznie ten awangardowy album stanowi połączenie hard rocka spod znaku Jimiego Hendrixa czy grupy Mountain z rockiem psychodelicznym i jazz-rockiem, przywołującym skojarzenia z grupą Colosseum. Ważną rolę, obok tradycyjnego rockowego instrumentarium, spełnia sitar (A. Mrożek) "Synowie nocy", flet prosty (W. Krakus) "Parter na klaustrofobię" i trąbka (T. Stańko) "Syn strachu".

Jak dotąd ukazała się tylko jedna reedycja albumu na nośniku kompaktowym. Wznowienie ukazało się w 2003 roku nakładem wydawnictwa Yesterday. Wcześniej, w 1994 roku wytwórnia Digiton wydała płytę reklamowaną jako wierne wznowienie oryginału, zawierającą jednak nagrania radiowe, różniące się od wersji wydanych w 1973 roku. Na płycie znalazły się ponadto 4 nagrania dodatkowe. Utwory „Będziesz panią w moim piekle” i „Gdyby przebaczać mogli wszyscy” zostały pierwotnie nagrane przez grupę Romuald i Roman. Można je usłyszeć na składance "Z Archiwum Polskiego Radia, Vol. 5 - Romuald i Roman", a ten drugi w filmie „Trąd” Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego.

Obecnie zespół NURT występuje w składzie:
Aleksander Mrożek - gitary
Kazimierz Marut - perkusja
Tomasz Tortyna - bas
Robert Foks – wokal

author

Renata Wilczura

Zastępca Redaktora naczelnego - Redaktor - Dział prasowy
 renata.wilczura@netfan.pl

 13.01.2017   wrockfest.pl   fot. mat. prasowe

Debiutancka płyta Darii Zawiałow! Alternatywny pop, jakiego dawno nie było!

Jozef van Wissem - ulubiony kompozytor Jima Jarmuscha zagra w Starym Klasztorze!

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć