FOTORELACJA

Roth/Zimpel/Zemler na żywo w Żydowskim Muzeum GALICJA w Krakowie. - fotorelacja

Alex Roth, gruntownie wykształcony gitarzysta z Wielkiej Brytanii zaprosił do współpracy dwóch warszawskich muzyków: multiinstrumentalistę Wacława Zimpla i perkusistę Huberta Zemlera. Trio w styczniu zagrało dwa koncerty, pierwszy w Krakowie, drugi kilka dni później w Londynie. Prezentujemy relację z krakowskiego występu, który miał miejsce 26 stycznia 2019 w Żydowskim Muzeum GALICJA na krakowskim Kazimierzu.

Spora ilość krakowskich melomanów skorzystała z okazji wysłuchania tego niecodziennego widowiska, organizatorzy musieli dokładać krzesła dla słuchaczy, którzy kupowali bilety w ostatniej chwili, więc można stwierdzić, że kolejny raz muzeum Galicja zorganizowało wieczór muzyczny na najwyższym poziemie, a publiczność to doceniła i zagłosowała obecnością. Sądząc z reakcji słuchaczy, zarówno po koncercie, jak i później w internetowych komentarzach - reklamacji nie było, a raczej wprost przeciwnie. Trójka sympatycznych muzyków wzbudziła wyłącznie pozytywne reakcje wśród publiczności.

Alex Roth to angielski artysta, absolwent Dartington College of Arts i Royal Academy of Music, współpracujący z wieloma wykonawcami, współtwórca kilkunastu płyt, wielokrotnie nagradzany w prestiżowych zestawieniach (na koncie ma choćby Nagrodę Dankwortha za kompozycję jazzową, tytuł "Najlepszy album jazzowy" w The Ticket Awards 2014 The Irish Times (z Blue-Eyed Hawk) oraz nagrodę Emerging Excellence Award dla muzyków Benevolent Fundation). Inspiracje Alexa obejmują szereg różnorakich form sztuki muzycznej i innych dyscyplin, a także niezliczone muzyczne tradycje regionalne, etniczne. Współpracował z choreografami, poetami, projektantami, artystami wizualnymi i cyfrowymi, starając się zawsze poszerzać kontekst artystyczny i środowiskowy, w którym się znajdował.
Wacław Zimpel to polski klarnecista, laureat Paszportu Politykiza 2016 rok (dwa lata wcześniej był nominowany do tej nagrody), sięgający do tradycji jazzu, folkloru polskiego, muzyki klezmerskiej i wpływów Bliskiego Wschodu. Uczestniczył w nagraniach do ponad 20 albumów, część z nich realizował jako lider.
Hubert Zemler z kolei to również świetnie wykształcony muzyk, współtworzący i wspierający swoją rytmiczną improwizacją szereg projektów i zespołó warszawskiej sceny niezależnej i improwizowanej.

Trio w na gościnnej scenie krakowskiego muzeum Galicja zaprezentowało performance złożony z kompozycji, w których sporą część zajęły improwizacje. Kolejne "muzyczne instalacje" Alex często rozpoczynał dźwiękami miasta transponowanymi z telefonu komórkowego do loopera za pomocą gitarowych przystawek, dołączali do niego skupiony Zemler i Wacław Zimpel, który tego wieczoru grał nie tylko na klarnecie, często sięgał po instrumenty dęte i perkusyjne kojarzone raczej ze sceną folk i ethno niż rozimprowizowanym jazzem.
Piękny, ciekawy, świetnie brzmiący koncert. Kilka dni po krakowskim występie panowie pojawili się w Jazz Cafe POSK w londyńskim Hammersmith - zapewne koncert był równie udany. Tak czy inaczej, polecamy koncerty aktualnego tria założonego przez Alexa Rotha - jeśli nasi czytelnicy lubią dźwiękowe pejzaże i nietypową muzykę improwizowaną, warto skorzystać z możliwości wysłuchania tria Roth/Zimpel/Zemler na żywo.

Tekst- Sobiesław Pawlikowski, zdjęcia Ada i Sobiesław Pawlikowscy

Trwa ładowanie zdjęć