FOTORELACJA

Muracki zaśpiewał Nohavicę w Nowej Hucie - fotorelacja

Antoni Muracki – pieśniarz, poeta, kompozytor i instrumentalista; od ponad 30 lat wykonuje swoje autorskie niebanalne pieśni, próbujące wzruszać i zachwycać, rozśmieszać i zmuszać do myślenia; bogate w warstwie harmonicznej, urzekające melodyjnością – zawsze mają coś do powiedzenia słuchaczowi: o ludziach, emocjach, miłości czy relacjach z drugim człowiekiem.

Artysta ma na swoim koncie pięć 5 autorskich płyt: „Po drugiej stronie”, „Świat do składania”, „Za blisko stoisz”, „Pod czerwonym księżycem”, „Poezja już tutaj nie mieszka”. Współpracował ze znakomitościami polskiej sceny, m.in.: Andrzejem Jagodzińskim, Zbigniewem Wegehauptem, Czarkiem Konradem, Robertem Kuśmierskim, Pawłem Gusnarem, Wiesławem Wysockim, Elżbietą Wojnowską czy Bogdanem Hołownią.

Muracki jest też jest twórcą spektakli literackich i kabaretowych, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Zet) i telewizyjnych („Powrót bardów”), od 15 lat prowadzi własną scenę poetycko-kabaretową: „Salonik z kulturą”. Organizował też szereg imprez o zasięgu międzynarodowym (m.in. Międzynarodowe Spotkania Muzyczne „Pieśni bez paszportu” poświęcone piosence czeskiej, rosyjskiej i francuskiej).

Uznany tłumacz piosenek m.in. z jęz. rosyjskiego i czeskiego. W 2016 roku, jako jedyny artysta z Polski, odbył międzynarodowe tournée artystyczne z projektem „Ziemia Wysockiego”, śpiewając autorskie tłumaczenia pieśni rosyjskiego barda (trasa koncertowa prowadziła przez Krym, do Moskwy, Mińska w Białorusi, po Pragę, Wiedeń, Brno i Bratysławę, łącznie 16 koncertów). Uczestnik białoruskiego festiwalu Bard Rybałka. Jesienią 2016 roku odbył tournée: Berlin, Praga, Warszawa, Gdańsk, Wiedeń, Bratysława, Preszów, Mińsk Białoruski, Witebsk – z cyklem koncertów, gdzie śpiewał pieśni własne oraz przetłumaczone przez siebie, autorstwa Nohavicy, Kryla, Wysockiego, Okudżawy i Rozenbauma. Z kolei w Brnie powstała płyta w pięciu językach pt. „Okudżawa w świecie”, gdzie Antoni Muracki – jako jedyny artysta z Polski – śpiewa trzy pieśni Mistrza, obok wykonawców z Rosji, Czech, Ukrainy, Niemiec i Białorusi.

Odkrywca, pierwszy tłumacz i popularyzator twórczości Jaromíra Nohavicy w Polsce. W latach 2001-2009 pełnił rolę menadżera artysty w naszym kraju. W 2008 r. powstał spektakl złożony z piosenek Nohavicy ze znakomitą obsadą polskich wykonawców, zwieńczony platynowym albumem „Świat wg Nohavicy”. Osiem lat później ukazała się płyta „Muracki śpiewa Nohavicę” podsumowująca dwudziestoletnią współpracę artystów.

7 lutego 2019 Muracki pojawił się w Nowohuckim Centrum Kultury z programem pieśni Nohawicy na zaproszenie Basi Stępniak-Wilk. Koncert odbył się w sali kameralnej, taki też miał charakter. Choć na płycie z piosenkami Nohavicy w tłumaczeniach Murackiego roi się od gości, tym razem śpiewający autor wystąpił tylko z gitarą i jednym towarzyszącym muzykiem - Joachim Łuczak to przede wszystkim wybitny młody skrzypek, ale podczas tego wieczoru sięgał również po bas, zasiadał za pianinem i różnymi kończynami obsługiwał instrumenty perkusyjne. W jednej z piosenek do Antoniego dołączyła gospodyni wieczoru, Basia Stępniak-Wilk.

Kameralne spotkania z piosenką autorską, literacką i poetycką odbywają się w NCK cyklicznie. Jeśli nasi krakowscy czytelnicy są zainteresowani tym nurtem twórczości - warto zaglądać na stronę www tej instytucji i sprawdzać, co ciekawego planowane jest w najbliższym czasie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z koncertu Antoniego Murackiego w Nowej Hucie.

Trwa ładowanie zdjęć