PATRONAT MEDIALNY

4 Strony Karpat

4_strony_karpat
Gorlicki rynek również w tym roku rozbrzmiewać będzie muzyką folkową w najlepszym wydaniu. W dniach 27 i 28 kwietnia będziemy wspólnie świętować piątą edycję Festiwalu „4 Strony Karpat” organizowanego przez Gorlickie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Gorlicach. Każdego roku podczas Festiwalu wyruszamy z Gorlic w cztery strony świata. Tym razem odbędziemy muzyczną podróż inspirowaną tradycjami Czechów, Węgrów, Słowaków i Romów. Zapraszamy również do namiotu festiwalowego na warsztaty pod wspólną nazwą „4 Strony Koronki” obejmujące zajęcia ceramiczne, graficzne i rękodzielnicze. Festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa plastyczna będąca pokłosiem konkursu „4 Strony Folkloru. Taniec”, oraz FOLK–KIERMASZ na Gorlickim Rynku.

TSIGUNZ FANFARA AVANTURA

W wolnym tłumaczeniu: ogniowe strzelby współczesnej cyganistyki, kolekcjonerzy pol-muzowkich przydęć, szybcy i niebezpieczni królowie turbo groovu, cyniczni romantycy na granicy fałszu, po prostu tygrysy surowego brzmienia nu-gypsy! Ten zespół stanowi pomost łączący sztukę wschodu i zachodu, łączący starych i młodych, łączący wodę z ogniem i wino ze sneakersem, gorące rytmy Majorca Party z cygańską swobodą i niemieckim ordnungiem. Zazdroszcząc Cyganom ich kultury i talentu, Tsigunz kradną tradycyjne melodie z Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu i Indii, aby je potem bezcześcić i torpedować zdobyczami muzyki XXI wieku, łącząc tradycyjne instrumenty dęte i perkusyjne z najnowszymi osiągnięciami techniki, opracowanymi w Japonii a wyprodukowanymi w Chinach. A wszystko to przeniesione na polski grunt, z tradycjami polskiej szkoły jazzu i postromantycznymi odniesieniami do słowiańskiej melodyki. Nie bez znaczenia jest strona wizualna występów. Zamiłowanie muzyków do zarostu, tombakowej biżuterii oraz charakterystycznego podrygiwania owocuje błyskawicznym sprzężeniem zwrotnym z publicznością głównie płci pięknej!

BARBORA BOTOŠOVÁ I PRZYJACIELE

Barbora Botošová jest słowacką artystką, która od ponad dziesięciu lat tworzy i wykonuje tzw. World-music. Na swoim koncie ma współpracę z artystami z kilku krajów, ze swoim zespołem zagrała dziesiątki koncertów na festiwalach całej Europy. Od pięciu lat współpracuje ze znaną polską pieśniarką Agatą Siemaszko, którą uważa się za największe odkrycie sceny World-music ostatnich lat. Barbora otrzymała wiele nagród za wkład w kulturę na Słowacji, a w tym roku wydała swój pełen najwyższej jakości muzyki debiutancki album. Muzyka prezentowana przez zespół jest pełna energii i temperamentu i stanowi połączenie muzyki romskiej, bałkańskiej, klezmerskiej i rumuńskiej.

JANOSIK 21 – WALDEMAR RYCHŁY I PRZYJACIELE

Waldemar Rychły – członek legendarnej grupy (Kwartet Jorgi), która stworzyła podstawy dzisiejszej sceny folkowej w Polsce. „Jánošík 21″ (reżyseria: Jaroslav Jerry Siakeľ) to pierwszy słowacki film długometrażowy i pierwszy film o Janosiku. Twórcy filmu (reżyser i jego brat Daniel) to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera „Janosika” odbyła się w 1921 roku; później film zaginął, odnalazł się w 1970 roku w Chicago, w 1975 roku został zrekonstruowany, a w 1995 − wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

SAME SUKI

Same Suki to rewolucyjna kobieca formacja folkowa grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową; muzykę kobiet, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym co tu i teraz. Zespół wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne takie jak suka biłgorajska, fidel płocka, cajon, bendir, lira grecka, rebab turecki czy wiolonczela. W połączeniu z nietradycyjnym wokalem sięgającym m.in. po środki wyrazu charakterystyczne dla teatru Same Suki opowiadają codzienne historie w zupełnie nietradycyjny sposób… Zespół powstał z radości życia, z pasji i pragnienia grania własnej, niczemu i nikomu niepodporządkowanej muzyki. Z chęci wyrażania siebie taką jaką się jest, bez cenzury. Z inspiracji muzyką źródeł i cudownym instrumentem jakim jest suka biłgorajska. Same Suki biorą się także z pięciu mocnych charakterów kobiet z różnych bajek muzycznych – ethno, klasyki, rozrywki, piosenki aktorskiej, muzyki ludowej.

AUREVOIR. ZENEKAR

Po podbiciu klubów w Budapeszcie, w 2018 roku, zespół pokazał publiczności na dużych festiwalach i wsiach, czym jest etno-beat. Zanurzeni w muzyce wielu kultur: oprócz anglosaskiego rytmu i muzyki ludowej Kotliny Karpackiej, melodii bałkańskich i irlandzkich, udowadniają, że wiele gatunków może współistnieć ze sobą, a w połączeniu nawiązywać nawet do poezji węgierskich. Energia ich występów na scenie i ich koncerty dają każdemu szansę na niezapomniane wrażenia. Po debiutanckiej EP-ce w 2017 r., Ethno-beat, w 2018 r. Wyprodukowali także swój pierwszy album, zatytułowany „Port”, którego tytuł odnosi się do faktu, że ten materiał jest końcem poszukiwań włąsnego. Materiał z albumu został zaprezentowany w takich miejscach jak VOLT Festival, Campus, SZIN, Valley of Arts czy Serbian Mill Festival. Wraz z piosenką „Hopsza” utwory zostały przesłane na krajowy album selekcji największego światowego wydarzenia muzycznego WOMEX.

KAROLINA SKRZYŃSKA

Wokalistka, skrzypaczka, autorka tekstów i muzyki. Charakteryzuje ją głęboki, niemal czterooktawowy głos, którego możliwości rozwijała na różne sposoby – trenowała śpiew klasyczny, „biały głos” a także chłonęła wrażliwość muzyczną w Turcji. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów i festiwali w tym Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie przyznano jej nagrodę im. Czesława Niemena. Inspirując się dźwiękami ze wszystkich krańców świata, Karolina znalazła swój własny język muzyczny, który nie uznaje podziałów kulturowych i stylistycznych. W swoim śpiewie, tekstach i muzyce stawia na emocje, prawdę i zadumę – zmusza do zatrzymania się w pędzie codzienności. Poszukiwania muzyczne Karoliny zaowocowały nagraniem debiutanckiego krążka „W oddali”, na którym prócz niej znaleźli się czołowi muzycy polscy – klasyczni, jazzowi, etniczni, rozrywkowi – wśród których pojawili się m.in. Royal String Quartet, Marta Maślanka („Bandyta” M. Lorenz), Maciej Szczyciński, Leszek Matecki i wielu innych. Muzyka Karoliny, nieograniczona niczym przestrzeń, będąca następstwem unikalnego głosu, pięknych melodii, autorskich, poetyckich tekstów i brzmienia instrumentów ze wszystkich stron świata, stanowi obszar, na którym spotykają się natura i różnorodne emocje.

Trwa ładowanie zdjęć